KINO SZKOŁA – STYCZEŃ
Szkoła , Wydarzenia / 30 stycznia 2018

W dniu 26 stycznia uczniowie klas IV – VI Szkoły w Łękach wzięli udział w kolejnym spotkaniu w cyklu „KINOSZKOŁA”.  Podporządkowane ono było tym razem tematowi, „Czym jest rodzina? Jak dbać o więzi międzypokoleniowe”. Wizytę w Domu Kultury w Kętach rozpoczęła prelekcja, podczas której dzieci rozmawiały o tym, jakie różne formy może przybierać współczesna rodzina, w jaki sposób rodzina kształtuje człowieka. Po tym ciekawym wstępie zostaliśmy zaproszeni do obejrzenia filmu „Blanka” w reżyserii Kohki Hasei. Bohaterką filmu jest osierocona dziewczynka, która próbuje stworzyć dla siebie rodzinę. Główny wątek rozgrywa się na tle przedmieść i slumsów miejskich, w których Blanka spotyka kandydatów na członków upragnionej rodziny. Nie od razu zdaje sobie z tego sprawę. Ta wzruszająca opowieść uświadomiła nam, że bez względu na to, w jakich warunkach żyjemy, każdy z nas ma takie samo pragnienie bliskości, ciepła i miłości.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W PRZEDSZKOLU
Przedszkole , Wydarzenia / 25 stycznia 2018

„W Wasze święto Babciu, Dziadku Gromadką tu przybywamy, Dziś dla Babci słońce mamy I całuski dla Dziadziusia, Dziś życzenia wnuczek składa I piosenki śpiewa wnusia”. Mroźny zimowy dzień lecz w serduszkach przedszkolaków gorąco, a powodem takiej atmosfery jest uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Mimo niskiej temperatury jest to najcieplejszy dzień w roku, który sprawia wszystkim ogromną radość i wywołuje uśmiechy na twarzach babć i dziadków. Tak też było w sali OSP w Łękach w dniu 23 stycznia, do której licznie przybyli nasi najukochańsi Dziadkowie. Dzieci z przedszkola przedstawiły swój program artystyczny, w którym pokazały swoje umiejętności muzyczne, ruchowe oraz recytatorskie. Dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali występy swoich milusińskich, a przedszkolacy odważnie i bez tremy prezentowali swoje umiejętności. Dzieci dla swoich dziadków przygotowały upominki, które wręczyły po występach. Wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, który przygotowali rodzice oraz personel przedszkola. Każda wnuczka i wnusio mógł posiedzieć na kolanach swojej babci lub dziadka.

MAŁY KSIĄŻĘ
Szkoła , Wydarzenia / 17 stycznia 2018

Trwający rok szkolny dostarcza uczniom szkoły w Łękach wiele różnorodnych przeżyć artystycznych. Tym razem 9 stycznia klasy IV- VII udały się do Domu Kultury w Kętach na spektakl teatralny pt. „ Mały Książę”. Przedstawienie zostało przez grupę teatralną „Panteatr”. Oparte na znanej wszystkim powieści Antoine de Saint Exuper’ego obfitowało w efekty świetlne i dźwiękowe. Kostiumy i oprawa wizualna oparta została na oryginalnych ilustracjach autora. Mały Książę wędruje po różnorodnych planetach i spotyka przedziwne postaci takie jak: Astronom, Latarnik, Geograf, Król, Pijak i wiele innych. Pomagają mu one zrozumieć, co tak naprawdę znaczy przyjaźń. Ta międzyplanetarna podróż wzruszała, bawiła oraz uczyła naszych młodych widzów, a występującym aktorom swoim kunsztem udało się porwać widownię w „ inny wymiar”.

WARSZTATY TEATRALNE
Szkoła , Wydarzenia / 8 stycznia 2018

W dniu 8 stycznia klasy starsze ze szkoły w Łękach uczestniczyły w warsztatach teatralnych. Prowadził je aktor Teatru Polskiego w Bielsku – Białej, Jerzy Dziedzic. Nasz gość na początku spotkania króciutko przybliżył uczniom specyfikę pracy aktora oraz przedstawił walory scen teatru bielskiego. Następnie uczniowie mieli możliwość odkrywać i szlifować swoje talenty aktorskie w krótkich etiudach reżyserowanych „na gorąco” przez naszego gościa. Pan Jerzy dzielił się z naszymi uczniami swoim doświadczeniem zawodowym, w trakcie zajęć dawał wielokrotnie dowody swojego kunsztu aktorskiego. Dzieci uczyły się prawidłowego poruszania się na scenie oraz jak postawą, gestem i mimiką wyrażać swoje emocje. Zmaganiom artystycznym towarzyszyła dobra zabawa. I chociaż spotkanie trwało ponad dwie godziny na zakończenie od wielu uczniów można było usłyszeć „ szkoda ,że tak krótko…” Autor artykułu i zdjęć: Marzena Pencko